Co to jest mapa strony (sitemap)?

Sitemapa jest plikiem (w formacie html lub xml), który posiada listę linków znajdujących się na danej stronie. Najprościej mówiąc: w jednym pliku mamy zebrane odnośniki do podstron znajdujących się na blogu/sklepie internetowym/stronie www. Dzięki temu roboty wyszukiwarek mogą skutecznie zapoznać się z całą zawartością witryny i zaindeksować treści na których nam zależy.

Pozycjonowanie strony a sitemap – czy jest potrzebna?

Zdecydowanie tak! Dzięki niej ułatwiasz botom znalezienie podstron w Twoim serwisie, przyczyni się to do sprawniejszej indeksacji, a następnie do szybszej możliwości znalezienia Twojej strony w wyszukiwarkach 😊

Jak stworzyć mapę strony?

Na stworzenie sitemap jest kilka sposobów – tym, którym najmniej polecamy jest stworzenie jej ręcznie 😉 Jeśli jednak chcesz się na to skusić to tutaj możesz przeczytać więcej na temat struktury budowy sitemap. Drugą możliwość wygenerowania mapy witryny stanowi skorzystanie z darmowych narzędzi online, np.: XML-Sitemaps lub XML Sitemap Generator Po podaniu adresu strony tworzony jest plik xml stanowiący zbiór adresów url znajdujących się w obrębie danej domeny. Jeżeli korzystasz z CMS typu WordPress, PrestaShop, Shoper itp. możesz wykorzystać wtyczki dedykowane tworzeniu sitemaps. W dalszej części znajdziesz przykładowe rozwiązanie.

Sitemap – jakie informacje dodać?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, które strony powinny zostać umieszczone w sitemap. Zdecydowanie nie powinny znajdować się w niej wszystkie dostępne linki – nie dodawaj m.in. odnośników do stron z regulaminami, polityką prywatności czy logowania. Zastanów się jakie posiadasz podstrony, które nie powinny trafić do wyszukiwarki.

Parametry definiowane w pliku sitemap:

Mapa strony – wordpress

Jeśli korzystasz z Wordpress możesz zainstalować jedną z wtyczek do generowania mapy witryn. Poniżej przykład dla All in One SEO:

Po przejściu do widoku Mapy stron XML możemy zdefiniować swoje ustawienia.

Główne parametry generowania sitemap poprzez wtyczkę:

Gdzie dodać plik sitemapy?

Jeśli posiadasz wygenerowany plik XML należy umieścić go na serwerze, w katalogu głównym Twojej strony internetowej. Więcej o tym jak zarządzać plikami możesz przeczytać w naszym wpisie o klientach FTP.

Google Search Console – informowanie o sitemapie

Po wygenerowaniu pliku z mapą witryny ważne jest, aby zgłosić tę informację do Google Search Console. Dzięki temu Google ma łatwy dostęp do XML, a Ty widzisz liczbę Twoich aktualnie zaindeksowanych stron. Ponadto dobrze jest wskazać jej adres w pliku robots.txt (dowiedz się więcej o tym czym jest robots.txt).

Posiadasz przetestowane narzędzia do tworzenia map witryn? Podziel się z nami w komentarzu co się u Ciebie sprawdziło, a co zdecydowanie odradzasz 😊

Blog

8 Posts

Budowanie wizerunku

2 Posts

Reklama i pozycjonowanie

5 Posts

SEO

5 Posts

Sklep internetowy

8 Posts

Social media

1 Posts

Sprzedaż w internecie

8 Posts

Strona firmowa

7 Posts

Twoja marka

9 Posts

Polecamy również
Komentarze
Najnowsze posty
Kategorie
Tematy wpisów
Bądź na bieżąco – dołącz do naszego newslettera 🙂